خودروی پرسه‌ویرنس در سیاره سرخ با یک تکه فویل نقره‌ای روبرو شده!

* خودروی پرسه‌ویرنس ناسا یک قطعه‌ی نقره‌ای براق را روی سیاره‌ی سرخ دیده، هرچند به نظر نمی‌رسد نشانه‌ای از وجود مریخی‌های پیشرفته ولی بی‌بندوبار و آشغال‌پاش باشد!

بخشی از یک پتوی گرمایی ارابه‌ی فرود خودروی پرسه‌ویرنس، در عکسی که خود این خودرو در روز ۱۳ ژوئن ۲۰۲۲ گرفته

در روز دوشنبه ۱۳ ژوئن، خودروی پرسه‌ویرنس ناسا عکسی از یک چیز نقره‌ای براق گرفت که میان دو تکه سنگ در کف دهانه‌ی جیزروی بهرام (مریخ) گیر کرده.

این زباله‌ی فضایی بومی سیاره‌ی سرخ نیست؛ به گفته‌ی گردانندگان پرسه‌ویرنس، خودِ این خودرو آن را از زمین آورده بوده.

گروه گردانندگان پرسه‌ویرنس در روز ۱۵ ژوئن در حساب توییتر این خودرو [از زبان خود آن!] نوشتند: «گروه من چیزی نامنتظره را دیده‌اند: این تکه‌ای از یک پتوی گرمایی است که آنها فکر می‌کنند می‌تواند از پایه‌ی فرود من آمده باشد، همان بسته‌ی جتی موتورداری که مرا در سال ۲۰۲۱ بر خاک بهرام نشاند.»

آنها در توییتی دیگر که نمای نزدیک این تکه را نشان می‌دهد نوشتند: «این تکه زرورق (فویل) بخشی از پتوی گرمایی بود- ماده‌ای که برای مهار دماها به کار می‌رود. یافتن آن در اینجا غافلگیرکننده است: پایه‌ی فرود من حدود ۲ کیلومتر دورتر روی خاک افتاد. آیا این تکه پس از آن بر اینجا افتاده یا باد آن را به اینجا آورده؟»

این نخستین بار نیست که تکه چیزی از ارابه‌ای را می‌بینیم که به فرود نرمِ پرسه‌ویرنس کمک کرده بود. در روز ۱۹ آوریل، بالگرد اینجنیوتی بر فراز پوسته‌ی پشتی و چترنجات آن را دید و عکس‌هایی شگفت‌انگیز را در زاویه‌های گوناگون از آنها گرفت.

مقام‌های ناسا می‌گویند این تصویرهای فضایی به مهندسان کمک می‌کند تا کارکرد و شرایط پوسته‌ی پشتی و چترنجات را ارزیابی کنند؛ چیزی که می‌تواند به طراحی ماموریت‌های آینده‌ی بهرام آگاهی بدهد.

به گفته‌ی اعضای گروه، ماموریت پرسه‌ویرنس شکار نشانه‌های زندگی باستانی در بهرام و گردآوری نمونه‌هایی برای بازگرداندن در آینده به زمین است. میلیاردها سال پیش، جیزرو میزبان یک دریاچه و یک دلتای رود بود و از همین رو جایی بسیار خوب برای انجام چنین کاری‌ست.

نمایی هوایی از پوسته‌ی پشتی و چترنجات خودروی پرسه‌ویرنس که بالگرد اینجنیوتی در روز ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ گرفت

این خودرو عکس‌های دیدنی بسیاری گرفته که دربردارنده‌ی تکه‌هایی از تجهیزات خودش نیست. برای نمونه در هفته‌ی گذشته، پرسه‌ویرنس نماهایی به یادماندنی را از منطقه‌ی دلتای جیزرو گرفت که یک سنگ تعادلی و سنگی که به گونه‌ی شگفت‌انگیزی به سر یک مار با دهان باز می‌ماند گرفت. [اینجا دیدید: * خودروی ناسا در مریخ سنگی مانند سر مار و همچنین یک سنگ تعادلی را دیده]


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

litterbug Martian - NASA - Perseverance rover - Red Planet - Jezero Crater -Mars - Earth - thermal blanket - descent stage - foil - Ingenuity - helicopter - backshell - backshell - river delta - balancing boulder - snake

منبع: اسپیس دات کام
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه