جیمز وب ناسا دورترین کهکشان که تاکنون دیده شده را یافت

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا رکورد کهن‌ترین کهکشان شناخته شده‌ی کیهان را شکست.

 گلس-زی۱۳ (GLASS-z13)، دورترین کهکشانی که تاکنون دیده شده از چشم تلسکوپ فضایی جیمز وب

این کهکشان با نام "گلس-زی۱۳" (GLASS-z13)، تنها ۳۰۰ میلیون سال سن دارد [آن را تنها در ۳۰۰ میلیون سال پس از مهبانگ می‌بینیم] و دانشمندان بر این باورند که جیمز وب می‌تواند حتی کهن‌ترین خوشه‌های ستاره‌ای را هم بیابد.

این مجموعه‌ی ستارگان تنها به ۳۰۰ میلیون سال پس از مهبانگ (انفجار بزرگ) بازمی‌گردد و ۱۰۰ میلیون سال از رکورددار پیشینِ کهن‌ترین کهکشان، که جی‌ان-زی۱۱ نام دارد و تلسکوپ فضایی هابل آن را یافته بود پیشی می‌گیرد.

پژوهشگران، از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین در ماساچوست، همچنین یک کهکشان دوم به نام "گلس-زی۱۱" (GLASS-z11) را هم یافته بودند.

هر دو کهکشان دارای جرمی هم‌ارز یک میلیارد خورشیدند، که به گفته‌ی این گروه، همان چیزی‌ست که از پیشینه‌ی ۵۰۰ میلیون سال انتظار می‌رود- که می‌تواند نشان دهد که ستارگان حتی از آنچه دانشمندان می پندارند هم زودتر پدید آمدند.

این دو کهکشان همچنین نسبت به پهنای ۱۰۰ هزار سال نوری راه شیری خودمان، کهکشان‌هایی کوچکند؛ گلس-زی۱۳ حدود ۱۶۰۰ سال نوری و گلس-زی۱۱ هم ۲۳۰۰ سال نوری پهنا دارد.

روهان نایدو، از بخش اخترشناسی دانشگاه هاروارد می‌گوید: «ما دو نامزد بسیار قانع‌کننده برای کهکشان‌های بی‌اندازه دوردست یافتیم. اگر این کهکشان‌ها در فاصله‌ای که فکر می‌کنیم باشند، کیهان تنها چند صد میلیون سال سن در آن نقطه داشته.»

امکانش هست که تلسکوپ جیمز وب بتواند دورتر را هم ببیند و کهکشان‌هایی را در تنها ۲۰۰ میلیون سالگی کیهان را هم بیابد و بتوانند (چنان چه این پژوهشگران در پژوهشنامه‌ی برخطِ خود گفته‌اند) گامی کلیدی در انجام ماموریت جیمز وب برای جدول‌بندی سپیده‌دم کیهان باشد.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
GLASS-z13 - James Webb Space Telescope - star cluster - star - GLASS-z13 - big bang - galaxy - GN-Z11 - Hubble Space Telescope - Harvard and Smithsonian Centre of Astrophysics - Massachusetts - GLASS-z11 - sun - Milky Way - Rohan Naidu - JWST

منبع: independent
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه