تصویر خیره‌کننده جیمز وب از پنج‌تایی استفان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

در یک تصویر بسیار بزرگ تازه، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا جزییاتی هرگز دیده نشده را از گروه کهکشانی "پنج‌تایی استفان" (پنج‌قلوی استفان) آشکار کرده است.

در یک تصویر عظیم جدید، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا جزئیاتی از گروه کهکشانی «کوئینتت استفان» را نشان می‌دهد که قبلاً دیده نشده بود.

نزدیکی پنج‌تایی اسستفان به اخترشناسان جایگاهی کنار رینگ را برای دیدن ادغام‌ها و برهم‌کنش‌های کهکشانی به اخترشناسان می‌دهد.

این تصویر تازه‌ی جیمز وب با جزییاتی کمیاب نشان می‌دهد که چگونه کهکشان‌های برهم‌کنش‌گر به ستاره‌زایی در یکدیگر دامن می‌زنند و چگونه گازهای درون این کهکشان‌ها برمی‌آشوبند.

این تصویر همچنین برون‌ریزی‌هایی را که توسط یک سیاهچاله پنج‌تایی استفان به راه افتاده در سطحی از جزییات که هرگز دیده نشده بود نشان می‌دهد.

گروه‌های فشرده‌ی کهکنشانی مانند این می‌توانند در کیهان آغازین، روزگاری که مواد داغ درون‌ریز می‌توانسته‌اند به ابرسیاهچاله‌های بسیار پرانرژی سوخت برسانند بسیار فراوان‌تر باشند.


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

NASA - James Webb Space Telescope - JWST - galaxy group - Stephan’s Quintet - galactic merger - star formation - black hole

منبع: ناسا
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه