گروه تلسکوپ جیمز وب بی‌سروصدا تصویری از مشتری منتشر کرد!

در صدر نخستین تصویرهای علمی واگشود-بالایی که گروه تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا تازه منتشر کرده عکسی از سیاره‌ی مشتری هم در سندی درباره‌ی آزمایش این تلسکوپ پنهان شده!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۸ مگ)

گروه تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا (جی‌دبلیواس‌تی) در میان انبوه تصویرهای به شدت مورد انتظار، نخستین تصویرهایش از مشتری را هم منتشر کرده. این تصویر که اینجا می‌بینید، هنگامی که ابزارهای علمی این تلسکوپ آزمایش می‌شدند گرفته شد و این سیاره را به همراه حلقه‌اش و سه تا از ماه‌هایش نشان می‌دهد. سایه‌ی اروپا، ماه مشتری هم در تصویر سمت چپ، درست سمت چپِ لکه‌ی سرخ بزرگ این سیاره دیده می‌شود.

این عکس‌ها با بهره از دوربین فروسرخ-نزدیک تلسکوپ (نیرکم، NIRCam) گرفته شدند، از پشت دو فیلتر جداگانه برای کانونی شدن در طول موج‌های جداگانه‌ی نور. این تصویرها به عنوان بخشی از گزارش راه‌اندازی جی‌دبلیواس‌تی منتشر شدند، گزارشی  که جزییات همه‌ی آزمایش‌هایی را که ابزارهای علمی پیش از آن که بتوانند آغاز به گرفتن جدید داده‌ها کنند از سر گذراندند در بر دارد.

گرفتن عکس‌های مشتری بخشی از یک آزمایش برای اطمینان یافتن از این بود که جیمز وب می‌تواند اجرامی را که با سرعت بالا در سامانه‌ی خورشیدی جابجا می‌شوند دنبال کند یا نه. مشتری آهسته‌ترین -ولی بزرگ‌ترین و دیدنی‌ترین- جرم از نُه هدف متحرکی بود که برای این آزمایش‌ها به کار رفتند؛ و نشان می‌دهد که اجرام می‌توان حتی با سسیاره‌ای درخشان که نور را رو به دوربین بازمی‌تاباند دنبال کرد. این آزمایش ها نشان می‌دهند که جیمز وب در ردگیری و دنبال کردنِ اجرام پرسرعت از چشمداشت‌ها هم بهتر است، چیزی که به ویژه برای بررسی دنباله‌دارها، سیارک‌های نزدیک-زمین و حتی اجرام میان‌ستاره‌ای سودمند باشد.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

NASA - James Webb Space Telescope - Jupiter - JWST - planet - ring - moon - Europa - Great Red Spot - infrared - NIRCam - wavelength - solar system - comet - near-Earth asteroid - interstellar

منبع: نیوساینتیست
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه