زیبابین کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۳ مگ)

هر ستاره‌ای دارای رنگی متفاوت و ویژه‌ی خود است که به دمای آن بستگی دارد. خنک‌ترین ستارگان سرخ‌فامند با دماهای سطحی حدود ۳۰۰۰ دریجه‌ی سانتیگراد. داغ‌ترین ستارگان آبی‌فامند، با دماهایی که به ۴۰ هزار درجه‌ی سانتیگراد هم می‌رسد. این تصویر بی‌مانند از ستارگان که به دست عکاس نجومی ایتالیایی، پائولو پالما پدید آمده، سرتاسر طیف رنگی ستارگان واقعی را در بر گرفته است.

پالما توضیح می‌دهد: «من در دو سال گذشته همه‌ی ستارگان با بزرگاها (قدرهایی) تا  ۵+ را که در آسمان ناپل (ایتالیا) دیده می‌شوند با یک گوشی هوشمند و از پشت تلسکوپ دابسونی ۱۸ اینچی‌ام به تصویر کشیدم: ۱۲۵۰ عکس فوری. همه‌ی ستاره‌ها را ناکانونی (بیرون از فروکوس) گذاشتم تا رنگشان آشکارتر شود. با این تصویر موزاییکی که از آنها پدید آوردم می‌توان رنگ‌های بی‌شمارِ همه‌ی ستارگان گنبد آسمانی را که با چشم نامسلح از ایتالیا دیده می‌شند در یک نگاه دید.»

وی این تصور را "Kaleidocosmo" (زیبابین کیهانی) می‌خواند زیرا به گفته‌ی خورش: «مرا به یاد نگاه کردن به درون یک زیبابین (کلایدوسکوپ) می‌اندازد. زیبابین کیهانی یک موزاییک هنری نجومی است که نشان می‌دهد آسمان پرستاره قطعا رنگارنگ‌تر از آنست که بتوانیم تصور کنیم.»

--------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:


واژه نامه:
star - Italian - Paolo Palma - smartphone - magn. - Naples - Italy - dobson - focus - celestial vault - naked eye - Kaleidocosmo - kaleidoscope -

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه