همسایه بزرگ بر فراز صحرای بزرگ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کهن‌ترین چیزی که می‌توانید با چشم نامسلح ببینید چیست؟
پاسخ این پرسش کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) در فاصله‌ی ۲.۵ میلیون سال نوری است، زیرا فوتون‌هایش تا به چشم ما برسند، دیگر ۲.۵ میلیون سال از سنشان گذشته.
بیشتر دیگر باشندگان آسمان شب -ستارگان، خوشه‌ها و سحابی‌ها- را تنها در چند صد یا چند هزار سالِ گذشته‌شان می‌بینیم چرا که همگی درست در کهکشان خودمان، راه شیری جای دارند.
اگر فاصله را در نظر بگیریم، نور کهکشان آندرومدا به احتمال بسیار دورترین چیزی که می‌بینیم هم هست.
این کهکشان که به نام ام۳۱ هم شناخته می‌شود در مرکز این تصویرِ بزرگنمایی شده که ماه پیش در صحرای بزرگ آفریقا در مراکش گرفته شده بود خودنمایی می‌کند.
این تصویر از پیوند سه نوردهی پس‌زمینه و یک نوردهی پیش‌زمینه (که همگی با یک دوربین و از یک جایگاه و یک روزِ گاهشمار گرفته شدند) با یک نوردهی پیش‌زمینه که در ساعت‌های آبی شامگاه گرفته شده بود درست شده.
ام۱۱۰، کهکشان ماهواره‌ی ام۳۱ هم اینجا درست بالا و سمت چپ هسته‌ی آن دیده می‌شود.
همانگونه که دیدن این کهکشان همسایه‌ی راه شیری با چشم خودمان می‌تواند جالب باشد، نوردهی بلند دوربین هم میتواند جزییات کم‌نور و خیره‌کننده‌ی بسیاری را نمایان کند.
داده‌های تازه نشان می‌دهند که کهکشان راه شیری‌مان تاچند میلیارد سال دیگر با کهکشان آندرومدا که هم‌اندازه‌ی خودش هم هست برخورد کرده به هم خواهند پیوست.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
unaided eye - Andromeda galaxy - photon - star - cluster - nebula - Milky Way Galaxy - M31 - Sahara Desert - Morocco - blue hour - M110 - core

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 


0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه