نمایی روشن‌تر از یک جزیره کهکشانی

این تصویر در اندازه ی بزرگ‌تر
کهکشان مارپیچی زیبای مسیه ۷۴ (ام۷۴ که به نام ان‌جی‌سی ۶۲۸ هم شناخته می‌شود)، حدود ۳۲ میلیون سال نوری دورتر از زمین، در راستای صورت فلکی ماهی دیده می‌شود.
این جزیره‌ی کیهانی با حدود ۱۰۰ میلیارد ستاره و دو بازوی مارپیچی برجسته، از دیرباز به عنوان نمونه‌ای عالی از یک کهکشان مارپیچی فَرساز (با طراحی بسیار خوب)، مورد ستایش اخترشناسان بوده است.
در این تصویر که از پردازشداده‌های همگانیِ تلسکوپ فضایی جیمز وب به دست آمده، منطقه‌ی مرکزی ام۷۴ به گونه‌ای خیره‌کننده کانونی و پُروضوح دیده می‌شود.
آمیزه‌ی رنگی شده‌ی داده‌ها از دو ابزار جیمز وب به دست آمده: نیرکم (NIRcam) و میری (MIRI) که در طول موج‌های فروسرخ نزدیک و میانه کار می‌کنند.
اینجا ستارگان سردتر و ساختارهایی غبارآلود را در این کهکشان مارپیچی باشکوه می‌بینیم، چیزهایی که در تصویرهایی که در گذشته از فضا از آن گرفته شده بودند، تنها نشانه‌هایی از آنها دیده می‌شد.

کهکشان ان‌جی‌سی ۶۲۸ از چشم تلسکوپ فضایی اسپیتزر- در همسنجی با تصویر جیمز وب، تنها نشانه‌ای از ستارگان و ساختارهای غباری این کهکشان در تصویر اسپیتزر دیده می‌شود
-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه نامه:
spiral galaxy - Messier 74 - NGC 628 - constellation Pisces - island universe - star - spiral arm - James Webb Space Telescope - NIRcam - MIRI - infrared - wavelength

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه