نوار داغ و بنفش در آسمان

نوار استیو به همراه شفق "حصار چوبی"- این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

به هنگام توفان زمین‌مغناطیسی غافلگیرکننده‌ی دیروز، نوارهای داغی از پلاسما در مغناطیس‌سپهر زمین روان شد. آلن دایر یکی از آنها را نزدیک گلیچن در آلبرتای کانادا دید و به تصویر کشید.

نام این پدیده "استیو" (STEVE) است، کوتاه‌شده‌ی "تابش گرمایی نیرومند در پی افزایش سرعت". این پدیده در آن شب، در مونتانا و پنسیلوانیای آمریکا هم دیده شد.

دایر می‌گوید: «ما نمایش باشکوهی از استیو بر فراز آلبرتای جنوبی داشتیم. این نوار در سراسر آسمان کشیده شده بود و شدتش در حدود ۱۲:۳۰ بامداد به وقت کوهستانی (MDT) به اوج رسید.»

استیو یک یافته‌ی تازه است. مانند شفق قطبی به نظر می‌رسد ولی شفق نیست. تابش ملایم بنفش آن دستاورد رودهای داغی از گاز (۳۰۰۰ درجه‌ی سانتیگراد) است که با سرعت بیش از ۲۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت در مغناطیس‌سپهر زمین روانند. این پدیده به هنگام برخی از توفان‌های زمین‌مغناطیسی پدیدار می‌شود، اغلب به همراه گونه‌ای شفق سبز به نام "حصار چوبی" که در عکس دایر هم دیده می‌شود.

استیو در آلبرتای کانادا

استیو همان شب در در مونتانای آمریکا- اندازه‌ی بزرگ‌تر

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

 geomagnetic storm - plasma - Earth - magnetosphere - Alan Dyer - Gleichen - Alberta - STEVE - Strong Thermal Emission Velocity Enhancement - Montana - Pennsylvania - MDT - aurora - picket fence

منبع: اسپیس‌ودر
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه