اکنون می‌توانید نخستین تصویر فروسرخ جیمز وب را بپوشید!

* اکنون می‌توانید ژرف‌ترین تصویر فروسرخ کیهان را به لباس‌های کمدتان بیفزایید.

در روز ۱۱ ژوییه‌ی ۲۰۲۲، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا (جی‌دبلیواس‌تی) پروضوح‌ترین و دقیق‌ترین تصویری که از کیهان دوردست دیده‌ایم را منتشر کرد.

 نخستین تصویر میدان ژرف تلسکوپ جیمز وب که درباره‌اش اینجا خواندید- تصویر بزرگ‌تر

این تصویر که "نخستین میدان ژرف وب" نام دارد چشم‌اندازی انباشته از کهن‌ترین کهکشان‌هایی را که تاکنون اخترشناسان دیده‌اند نشان می‌دهد. و اکنون دنیای مد هم دارد این تصویر پیشگامانه را می‌ستاید.

اخترشناسان از زمان رونمایی بزرگ از نخستین تصویرهای با کیفیت علمیِ جیمز وب تاکنون بینش‌های ارزشمندی درباره‌ی نمای برخی از نخستین ستارگان و کهکشان‌های کیهان به دست آورده‌اند. تصویر فروسرخ و تمام-رنگی "نخستین میدان ژرف" که بی‌درنگ تصویرِ محبوب و تازه‌ی بسیاری در سرتاسر جهان شد، نمایی ثابت از یک دَم از کیهان آغازین را نکایش می‌دهد- دقیق‌تر بگوییم، نمایی ثابت از خوشه‌ی کهکشانی "اسمکس ۰۷۲۳" را. کهکشان‌های نامنظم و درخشان با هم اثر هنری فریبنده‌ای را ساخته‌اند که یکی از شرکت‌ها را به تبدیل آن به یک لباس کهکشانی دلپسند واداشته.

نشان یا برندِ مُدِ "سواها" (Svaha) در پروژه‌ای با پیوند دادنِ دو علاقه‌اش (دانش و پوشاک)، مجموعه‌ی تازه‌ای با زمینه‌ی تلسکوپ جیمز وب راه‌اندازه کرده است، از جمله یک لباس، تاپ و ژاکت (cardigan). مواد پنبه‌ای هر یک از این تکه‌ها به طور کامل با تصویر ناسا پوشیده شده و تنها ذره‌ای از فضای بیرونی را با جزییاتی سحرانگیز نمایش می‌دهد.

به گفته‌ی مدیران برند Svaha، این پوشاکِ جیمز وبی به شدت با توجه مشتریان آن روبرو شد. جایا ای‌یر، بنیانگذار و مدیرعامل اجرایی سواها می‌گوید: «همین که ناسا این تصویر را منتشر کرد، رسانه‌های همگانی‌ما پر شدند از درخواست‌های مشتریان برای ثبت این تصویر روی یک لباس.»

وی افزود: «این تصویر بسیار زیباست؛ باید این کار را می‌کردیم! بنابراین، این طرح‌های زیبا را پدید آوردیم تا مردم بتوانند آنها را بپوشند و دارای تکه‌ای از تاریخ شوند!»

به نوشته‌ی برگه‌ی همسنجی جیمز وب و هابل ناسا، پیشگام پیشین جیمز وب، تلسکوپ فضایی هابل، طیف محدودتری را در طول موج‌های فروسرخ برای دیدن کیهان داشت. جیمز وب که در دسامبر ۲۰۲۱ راهی فضا شد، با خود ابزاری به نام "دوربین فروسرخ نزدیک" (نیرکم، NIRCam) دارد.

حسگرهای فروسرخ نیرکم به این تلسکوپ اجازه می‌دهد تا ژرف‌تر از همیشه در فضا نگاه کند. نوری که برای آفریدن طرح روی این لباس‌ها به تلسکوپ رسید، به اندازه‌ای زمان برده تا وارد سامانه‌ی خورشیدی شود که شکل‌های به دست آمده نشانگر کیهان در زمانی‌اند که کمتر از یک میلیارد سال سن داشت.

برای این که دقیقا این جزییات آشکار و تناسب‌های واقعی بازنمایانده شوند، تصویر پرآوازه‌ی جیمز وب به روش دیجیتالی روی پارچه‌ی لباس (۹۵ درصد پنبه و ۵ درصد لاکرا) چاپ شد. سبک آن دربردارنده‌ی آستین‌های کوتاه، دامن گشاد تا روی زانو و جیب‌هایی روی کمر برای کاربردی بودن است.

این طرح ناسایی سرتاسر لباس را پوشش می‌دهد زیرا تصویر روی تاپ و دامن هم کپی شده و نزدیک خط کمر بازتاب یافته. این جنبه، این تصویر چشمگیر را هم برای بیننده و هم کسی که آن را پوشیده نمایش می‌دهد وهنگامی که پوشنده به پایین نگاه می‌کند، یک تصویرراست و  درست روی دامن می‌بیند.

ای‌یر در آغاز برند Svaha را برای ادغام مد و زمینه‌های STEAM (دانش، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضی) راه انداخت و یکی از هدف‌هایش هم در آغاز کار، ریشه‌کن ساختن این پنداشت بود که مردم ناچارند میان پوشاک زنانه و زمینه‌های علمی یکی را برگزینند.

هر یک از تکه‌های مجموعه‌ی پوشاک "نخستین میدان ژرف وب" در اندازه های XS تا 5XL تولید شده. این لباس‌ها برای پیش‌سفارش در تارنمایی Svaha USA موجودند، لباس به بهای ۷۹.۹۹ دلار آمریکا و تاپ ارزان‌تر و ژاکت هم هر یک به بهای ۴۴.۹۹ دلار آمریکا فروخته می‌شوند. قرارست برای مشتریانی که این لباس‌ها را پیش‌سفارش می‌کنند، سفارش‌ها تا پیش از پایان سپتامبر ۲۰۲۲ فرستاده شوند.


-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:

James Webb Space Telescope - infrared - NASA - JWST - First Deep Field - galaxy - fashion - star - SMACS 0723 - galaxy cluster - brand - Svaha - dress - top - cardigan - cotton - CEO - Jaya Iyer - Hubble Space Telescope - spectrum - wavelength - Near-Infrared Camera - NIRCam - solar system - fabric - lycra - STEAM - XS - 5XL - Svaha USA

منبع: اسپیس دات کام
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه