شهاب‌ها و جادو

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در ۱۱ اوت ۲۰۲۱، تلسکوپ چند-آینه‌ای ۱۷ متری مجیک (MAGIC) در رصدخانه‌ی شمالی اروپا در "روکه دلوس موچاچوس" (صخره‌ی پسران) در لاپالمای جزایر قناری این آسمان پرستاره‌ی شب را بازتاباند.
مجیک (MAGIC) سرواژه‌ای برای "Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov" است؛ این تلسکوپ می‌تواند درخش‌های کوتاهی از نور را که در پی برخورد پرتوهای پرانرژی گاما به ذرات هوا در لایه‌های بالایی جو و باران ذراتِ پدید آمده گسیلیده می‌شوند (تابش چرنکوف) را ببیند.
چشمی که به تاریکی سازگار شده، می‌تواند بازتاب فریبنده‌ای از ستارگان و سحابی‌های رستای صفحه‌ی کهکشان راه شیری را درتکه‌های این آینه ببیند.
ولی درست پشت این تلسکوپ آینه‌ای چندتکه، در پایین افق، صورت فلکی برساوش جای گرفته.
و در آن شب، این چشم‌انداز زیبا و پیوندی شبانه، شهاب‌هایی را هم ثبت کرده که از کانون بارش شهابی سالانه‌ی برساوشی بیرون می‌زدند.
امسال فعالیت بارش برساوشی در حدود ۱۳ اوت به اوج می‌رسد، هرچند که شهاب‌های آن ناچار خواهند بود با پرتوی درخشان ماه کامل هماوردی کنند.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:
MAGIC telescope - reflect - Roque de los Muchachos - European Northern Observatory - Canary Island - La Palma - Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov - gamma rays - Earth - reflection - star - nebula - plane - Milky Way galaxy - constellation Perseus - meteor - radiant - Perseid meteor shower - Full Moon

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه