عقابی که ستاره می‌سازد

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ام۱۶ (مسیه ۱۶)، یک خوشه‌ی ستاره‌ای باز با سن حدود ۲ میلیون سالست که با ابرهای غبار و گازهای برافروخته‌ای که خود از دلشان پدید آمده در بر گرفته شده و با هم به نام سحابی عقاب هم شناخته می‌شوند.
در این تصویر زیبا و پرجزییات از این سحابی که با نقشه‌ی رنگ هابل رنگ‌آمیزی شده، تندیس‌هایی کیهانی را می‌بینیم که در نماهای نزدیک تلسکوپ فضایی هابل از این مجموعه‌ی ستاره‌سازی آوازه یافته بودند.
ستون‌های انبوه و چگالی از غبار که نزدیک مرکز تصویر برافراشته شده‌اند با نام خرطوم‌های فیل یا ستون‌های آفرینش، بلندیشان به چند سال نوری می‌رسد ههر چند که دارند زیر نیروی گرانش خودشان می‌رُمبند و ستارگان تازه می‎سازند.
پرتوهای پرانرژی که از ستارگان خوشه می‌تابد، با تراشیدن و فرسودن مواد نزدیک نوک این ستون‌های غبار، سرانجام ستارگان نوزاد درونشان را آشکار خواهد کرد.
یک ستون ستاره‌زای دیگر هم از پشته‌ی برافروخته‌ی سمت چپ، مرکز تصویر به درون کشیده شده که به نام پری سحابی عقاب شناخته می‌شود.
ام۱۶ و سحابی عقاب با فاصله‌ی حدود ۷۰۰۰ سال نوری از زمین، در یک بخش پر از سحابی آسمان در راستای صورت فلکی دوتکه‌ی مار (در تکه‌ی دُم آن) جای دارند و یک هدف آسان برای دوربین‌های دوچشمی یا تلسکوپ‌های کوچک به شمار می‌آیند.
پهنای چشم‌انداز سحابی عقاب درون این چارچوب به حدود ۷۰ سال نوری می‌رسد.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:
star cluster - Messier 16 - M16 - Eagle Nebula - Hubble - Hubble Space Telescope - elephant trunk - Pillars of Creation - Fairy of Eagle Nebula - constellation Serpens Cauda - tail - snake

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه