نمایش آهنگین ۴۰۰۰ فراسیاره


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید

تاکنون بیش از ۴۰۰۰ سیاره بیرون از سامانه‌ی خورشیدی شناخته شده.
این گام برجسته در یافتن فراسیاره‌ها (سیاره‌های فراخورشیدی)، چنانچه در بایگانی فراسیاره‌های ناسا نوشته شده، در ماه گذشته پشت سر گذاشته شد.
این ویدیو که این فراسیاره‌ها در آن با نور و صدا نمایان می‌شوند، از نخستین نمونه‌ی تاییدشده در ۱۹۹۲ آغاز می‌شود و تا ۲۰۱۹ ادامه می یابد.
در آغاز ویدیو تنها کل آسمان شب را در نمایی فشرده می‌بینیم، با نوار مرکزی کهکشان راه شیری که یک Uی غول‌پیکر در آن ساخته.
فراسیاره‌هایی که به رنگ صورتی نمایان می‌شوند آنهایی هستند که به روش "سرعت شعاعی" یافته شده‌اند، یعنی از روی لنگش کوچکی که در ستاره‌ی میزبانشان پدید آورده‌اند.
فراسیاره‌هایی که با رنگ بنفش نمایان می‌شوند به روش "گذر" یافته شده‌اند، یعنی از روی کاهشی که در نور ستاره‌ی میزبانشان پدید می‌آورند.
همچنین، فراسیاره‌هایی که به طور مستقیم تصویربرداری شده‌اند به رنگ نارنجی و فراسیاره‌هایی که از راه بزرگنمایی گرانشیِ نور یک ستاره‌ی پس‌زمینه یافته شده‌اند (روش ریزهمگرایی) هم به رنگ سبز پدیدار می‌شوند.
هر چه سیاره ای سریع‌تر به گرد تاره‌اش بگردد، آهنگ با تُن بالاتری برایش نواخته می‌شود.
حدود نیمی از این ۴۰۰۰ فراسیاره را ماهواره‌ی بازنشسته‌ی کپلر در تنها یک منطقه‌ی آسمان یافته ولی ماموریت در دست انجام تس (TESS) در تلاش برای یافتن فراسیاره‌هایی از این هم بیشتر، در سرتاسر آسمان و به گرد درخشان‌ترین ستارگان نزدیک است.
یافتن سیاره‌های فراخورشیدی نه تنها به ما کمک می‌کند تا فراگیر بودنِ زندگی در کیهان را بهتر درک کنیم، بلکه در شناخت چگونگی پیدایش زمین و سامانه‌ی خورشیدی هم به ما یاری می‌رساند.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:
planet - Solar System - exoplanet - NASA - Exoplanet Archive - central band - Milky Way Galaxy - star - radial velocity - transit - microlensing - tone - Kepler satellite - TESS

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه