دروازه ستارگان در آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

در آسمان دروازه‌ای غول‌پیکر از ستارگان هست که ما روزی دو بار از درونش می‌گذریم.
این دروازه‌ی ستارگان همان کهکشان راه شیری است و آنچه که به نظر می‌رسد ما را از درونش می‌گذراند نیز همان چرخش زمین است.
ساده بگوییم، صفحه‌ی مرکزی راه شیری مانند نوار کم‌نوری به نظر می‌رسد که از این سر تا آن سر آسمان کشیده شده، هرچند که تنها در در جایی دور از آلودگی نوری شهرها می‌توان آن را دید.
ولی در تصویری مانند این که با نوردهی بلند و زاویه‌ی باز،از جایی تاریک گرفته شده باشد، صفحه‌ی مرکزی راه شیری به آسانی دیده خواهد شد.
این تصویر از پیوند دیجیتالی چندین نوردهی در یک شب و با یک دوربین، ولی با به کار بردن یک نگاشتِ گُنج‌نگاری (استریوگرافی) که باعث شده کهکشان مانند یک درگاه دایره‌ای غول‌آسا دیده شود به دست آمده.
درون این کمانِ دروازه-مانندِ  کهکشانمان نوار کم‌نور و افشانی از پرتوی برجگاهی (منطقه‌البروجی) دیده می‌شود؛ این پرتو، همان نور خورشیدست که از روی غبارهای درون سامانه‌ی خورشیدی بازتابیده.
در پیش‌زمینه هم کاکتوس‌ها و سنگ‌های خشک در زمین ناهموار بیابان بلند شیلی را می‌بینیم، جایی نه چندان دور از رصدخانه‌ی ال سُس و رصدخانه‌ی در دست ساختِ ورا روبین که انتظار می‌رود کارش را از سال ۲۰۲۴ بیاغازد.
-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:
 star - stargate - Milky Way Galaxy - Earth - central band - central plane - stereographic projection - zodiacal light - Solar System - cacti - Chile - El Sauce Observatory - Vera Rubin Observatory

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه