پیله سرخ‌فام ستارگان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
خوشه‌ای از ستارگان تازه در دل سحابی پیله روند رشد خود را می‌گذرانند.
این سحابی زیبا که با نام آی‌سی ۵۱۴۶ رده‌بندی شده و در تابستان‌های نیمکره‌ی شمالی تا بالای آسمان هم می‌آید، پهنایی نزدیک به ۱۵ سال نوری دارد و حدود ۴۰۰۰ سال نوری دورتر از زمین، در صورت فلکی ماکیان دیده می‌شود.
مانند همه‌ی منطقه‌های ستاره‌زایی، این سحابی هم خود را با پرتوی سرخ‌فامِ گاز هیدروژنی که از نور ستارگان داغ و جوان برافروخته شده و همچنین غبارهایی در لبه‌ی یک ابر مولکولیِ نادیدنی که از بازتاب نور همین ستارگان پدیدار و آبی‌فام شده‌اند نشان می‌دهد.
در حقیقت، ستاره‌ی درخشان نزدیک مرکز این سحابی به احتمال بسیار تنها چند صد هزار سال سن دارد و با نور خود نه تنها این سحابی را برافروخته، بلکه با پس زدنِ گاز و غبارهای ستاره‌سازِ این ابر مولکولی، دارد در آن یک غار پدید می‌آورد.
این نمای بسیار ژرف و رنگارنگ که ویژگی‌های وسوسه‌انگیز درون و پیرامون این پرورشگاه کوچک و پرغبار ستاره‌ای را نمایش می‌دهد دستاورد یک نوردهی ۲۹ ساعته از پشت تلسکوپی کوچک در ایر، انتاریوی کانادا است.

-------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
facebook.com/1star7sky

واژه‌نامه:
 IC 5146 - Cocoon Nebula - cluster of stars - constellation Cygnus the Swan - hydrogen - star - reflect - molecular cloud - cavity - Ayr - Ontario - Canada- stellar nursery

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه