مشتری و رنگ‌های پیچیده‌اش


فضاپیمای جونوی ناسا در روز ۵ ژوییه‌ی ۲۰۲۲ و در ۴۳مین گذر پیرامشتری‌اش، ساختار و رنگهای یچیده‌ی این غول گازی را به تصویر کشید.

شهروند-دانشمند، بیورن یونسون، این دو تصویر را با پردازش داده‌های خامی که جونو با دستگاه جونوکم خود گرفته بود پدید آورد. جونو در زمان گرفتن این عکس‌ها حدود ۵۳۰۰ کیلومتر بالاتر از قله‌ی ابرهای مشتری، در عرض جغرافیایی حدود ۵۰ درجه بود. شمال بالا است. سرعت فضاپیما نسبت به سیاره در آن هنگام هم حدود ۲۰۹ هزار کیلومتر بر ساعت بود.

تصویر نخست (سمت چپ) برای به تصویر کشیدنِ تقریبیِ رنگ‌هایی که چشم انسان از دیدگاه جونو باید ببیند پرداخته شده (پردازش شده).

تصویر دوم (سمت راست) هم از همان داده‌های خام به دست آمده ولی پردازش دیجیتالی‌اش به گونه‌ای انجام شده تا هم رنگ‌ها سیرتر شوند و هم پادسانی (کنتراست) بالاتر رود و از این راه، ساختارهای کوچک نمایان‌تر شوند و اثرهای فشرده‌سازی و نوفه‌هایی که معمولا در عکس‌های خام دیده می‌شوند کاهش یابد.

این کار به روشنی برخی ز فریبنده‌ترین جنبه‌های جو مشتری را آشکار کرده، از جمله گوناگونیِ رنگ‌ها که دستاورد همنهش‌های شیمیایی گوناگون است، سرشت سه‌بُعدی توفان‌های چرخندی مشتری و همچنین ابرهای کوچک و رنگ روشنِ "بالاپَر" (pop-up) که در بخش‌های بالاتری از جو این سیاره پدید میآیند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NASA - Juno spacecraft - Jupiter - planet - Björn Jónsson - JunoCam - latitude - contrast - Compression artifact - vortex - pop-up

منبع: ناسا
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه