موج‌های یک چلپاسه آسمانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این یکی از بزرگ‌ترین سحابی‌های آسمانست- ولی چرا چندان شناخته شده نیست؟
این سحابی گسیلشی که چلپاسه‌ی بزرگ نام دارد و اندازه‌ی زاویه‌ایش با کهکشان زن در زنجیر (آندرومدا) برابری می کند را می‌توان در صورت فلکی چلپاسه پیدا کرد.
سحابی چلپاسه‌ی بزرگ بسیار کم‌نور است و از همین رو دیدنش با یک دوربین دوچشمی میدان-گسترده دشوار است، ولی معمولا با یک تلسکوپ بزرگ هم به دشواری دیده می‌شود زیرا اندازه‌‌ی زاویه‌ای بسیار بزرگی دارد و حدود ۳ درجه را در بر می‌گیرد.
بهترین راه برای برای دیدن و لذت برن از ژرفا، گستردگی، موج‌ها و زیبایی این سحابی که به نام شارپلس ۱۲۶ (اس‌اچ۲-۱۲۶) هم رده‌بندی شده، به کار بردن دوربینی با نوردهی بلندمدت است.
این تصویر یکی از این نوردهی‌های پیوندی است که با۱۰ ساعت کار در پنج رنگ گوناگون و بیش از شش شب در ژوئن و ژوییه‌ی گذشته از رصدخانه‌ی اخترشناسی آی‌سی در اسپانیا گرفته شده.
گازهای هیدروژن درون سحابی چلپاسه‌ی بزرگ به رنگ سرخ می‌درخشند زیرا از نور ستاره‌ی درخشان "۱۰ چلپاسه" که یکی از ستارگان درخشان آبی‌فام درست بالای مرکز این سحابی سرخ است برانگیخته شده‌اند.
این سحابی و همه‌ی این ستارگان حدود ۱۲۰۰ سال نوری از زمین دورند.

------------------------------------------------

تلگرام، توییتر و فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان:


واژه‌نامه:
Great Lacerta Nebula - nebula - same angular - Andromeda Galaxy - constellation of the Lizard - Lacerta - emission nebula - binoculars - Sharpless 126 - Sh2-126 - IC Astronomy Observatory - Spain - hydrogen - star - 10 Lacertae

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه